Samsun Haberleri, Samsun Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Eskiden Saddam Hüseyin’i çiziyordu, şimdi Türkiye’nin ünlülerini çiziyor

Irak’ta yaklaşık 35 yıldır ressamlık yapan Saad Najim, ülkesindeki iç savaş nedeniyle 2 ay önce Türkiye’ye gelerek Samsun’a yerleşti. Iraklı ressam, resim tutkusunu burada da sürdürmeye devam ediyor. 1989’lu yıllarda Saddam Hüseyin’in bir dönem resimlerini çizen Saad Najim, Türkiye’de sanattan siyasete kadar isim yapan ünlülerin resimlerini çizdi. Orhan Gencebay, Tanju Çolak, Yaşar Doğu, Sagopa Kajmer gibi ünlülerin resimlerini çizen Iraklı ressam, 15 Temmuz’da şehit olan Ömer Halisdemir’i de resmetti.

En son yaptığı çalışmasında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı model aldı. Yaklaşık 10 yıldır hayranlıkta takip ettiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da portresini çizen Najim, hazırladığı tabloyla adeta görenleri hayrete düşürdü. Bir fotoğraf kalitesinde resimler meydana çıkartan Najim, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı en ince ayrıntısına kadar beyaz kağıda resmetti.

“Ben aslında profesörüm

Evli ve 3 çocuk babası olan Saad Najim, yaptığı resim çalışmalarıyla Irak’ta en iyi ikinci ressam olarak seçildiğini söyledi. Ülkesinden yaşanan savaş nedeniyle ayrıldığını ve Samsun’a geldiğini belirten Najim, “Ben aslında profesörüm. Ama resme olan ilgim nedeniyle yıllardır ressamlık yaptım. 1988-1989 yıllarında Saddam Hüseyin’in özel olarak portrelerini çiziyordum. Bende Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı bir hayranlık başladı ve onu sevdiğim için resimlerini çiziyorum” dedi.

Bugüne kadar binlerce çalışmaya imza atan ressamın yaptığı eserler Samsun Kent Müzesinde sergileniyor.

Bir önceki yazımız olan Turizmciler umutlu başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir