Samsun Haberleri, Samsun Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Türk Ocağı’ndan “Kerkük” tepkisi

Dr. Serkan Şen, Suriye ve Irak’ta bin yıllık Türk varlığının tehdit altında olduğunu belirterek, “Orada bir oldu-bittiye izin verirsek yarın Diyarbakır’a yönelmeleri kaçınılmazdır” uyarısında bulundu.

Kerkük’te Kürdistan bayrağı asılmasıyla ilgili açıklama yapan Doç. Dr. Serkan Şen, “Batı medeniyeti kendine bakış açısına göre öteki olarak değerlendirdiği ve düşman algısının merkezine oturttuğu İslam’ın son kalesi durumundaki Türkiye’yi acze düşürmek için elinden geleni yapmaktadır. Bu bağlamda bağımsız, birleşik Kürdistan’ı kurdurup güneyimizi kontrol altına alarak içerideki bölücülere güvenli sığınaklar sağlamak için bugünlerde daha da ileri gitmişler, üst üste kabullenmesi mümkün olmayan adımlar atmışlardır. 1991’den beri Irak’ın kuzeyinde koruma altına alınıp büyütülen yönetim, Batı’nın desteğiyle artık bağımsızlık ilanı aşamasındadır. Devletimizi yönetenlerin o günlerden başlayarak sergilediği ihmallerin bu günlere gelişimizdeki payını inkar edemeyiz. Tarihi Türk şehri Erbil başkent yapıldı, şimdi de Kerkük’e bezlerini astılar. Kuzey Irak yönetimi Türk şehri Kerkük’te Türkçeyi evlere hapsetme yoluna girdi. Asırlardır susmayan ‘hoyratları’ dindirmeye kalktılar dedi.

Öte yandan PKK artıklarının Suriye’nin kuzeyinde birleştirmeye çalıştıkları terör kuşağının ABD ve Rusya tarafından ilmek ilmek örüldüğünü belirten Şen, Suriye ve Irak’ta bin yıllık Türk varlığı tehdit altındadır. Türkmeneli coğrafyasının silinmesi karşısında sessiz kalanlar Türk milletinin vicdanında ve tarihin huzurunda mahkum olacaklardır. Şu günlerde dilden düşürmediğimiz beka meselesinin direnç noktası Kerkük’tür. Orada bir oldu bittiye izin verirsek yarın Diyarbakır’a yönelmeleri kaçınılmazdır. Bu büyük tehdit karşısında yekvücut olmaktan başka çıkar yolumuz bulunmamaktadır. Türk milletinin önümüzdeki referanduma odakladığı ilgisini Kerkük’ten esirgememesi gerekir. Bugün Kerkük davasında gönüllü olarak birleşemez isek yarın Ankara’nın güvenliği için zorunlu olarak sırt sırta vermek durumunda kalırız. Kerkük’ün kurban edildiği hesapları bozabilecek yegane güç Türk’ün keskin iradesidir” diye konuştu.

“Irak ve Suriye’deki soydaşlarımızın yanındayız”

Türk Ocakları olarak yetkili ve sorumluları göreve davet ettiklerini belirten Serkan Şen, “Türk devleti Kuzey Irak yönetimine ve Irak hükümetine bölgeyle ilgili kesin ve net tavrını açıkça bildirmelidir. Kerkük’te Kuzey Irak yönetiminin bezinin resmi dairelere asılması kararı bardağı taşırmıştır. Dışişleri Bakanlığımız bu oldu-bitti karşısında daha kararlı ve sert bir uyarıda bulunmalıdır. Türkmen varlığının silinmesi istikametindeki adımlara dur demelidir. Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütü varlığını destekleyen devletlere karşı da net ve açık bir duruş ortaya konulmalıdır. Bunlar yapıldığı takdirde Türk milleti bir bütün olarak bu zilletin üstesinden gelinmesi için üzerine düşeni yapacaktır.

Türk Ocakları olarak her zaman Irak ve Suriye’deki soydaşlarımızın yanındayız” ifadelerini kullandı.

Bir önceki yazımız olan OMÜ 42. yaşını kutluyor başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir